לבירורים והזמנות חייגו

2020-03-16 10.20.58

זיכרון

כמשמרת מסמכים וספרים, מקצוע שלכאורה נשמע די משעמם, אני נתקלת בתגובות של הפתעה ותמיהה ורבים שואלים "מה זאת אומרת?". אפילו אני לא העליתי בדעתי כמה רעיונות מעניינים אוכל ליישם עם כישוריי ושפע הניסיון שיש לי בתחום השימור, השיקום, האחסון והתיעוד של מסמכים מקוריים ונייר.

לפני כחודש פנה אלי אדם וסיפר לי שלאחרונה מצא בביתו קופסה כהה עם תעודות, מסמכים ופריטים היסטוריים מתחילת המאה הקודמת, המעידים על תקופת חייהם המרתקת של סבו וסבתו. הוא הרגיש שיש בידיו אוצר בעל חשיבות רבה לבני המשפחה, לצאצאים, ואפילו להיסטוריה המרתקת של מדינת ישראל.

מאחר והמסמכים המקוריים הינם בני שנים רבות, היה ברור לו שעליהם לעבור שיקום ושימור ביד מקצועית ומיומנת. כך הוא הגיע לאתר שלי ופה מצא את התשובה.

במילים של עוזי:

"לאחרונה מצאתי מסמכים מתחילת המאה הקודמת השייכים לסבתא ולסבא שלי, רבקה ומנחם מנדל רבינוביץ. כדי שניתן יהיה לשמר אותם לדורות הבאים ולהעבירם למשפחה המורחבת, נדרש להעביר המסמכים תהליך שימור מקצועי. תימנה עשתה עבודה מדהימה אשר בעקבותיה יכולים אנו לראות את ההזמנה לחתונה והכתובה של סבתא וסבא, תעודת זהות ואזרחות של פלשתינה א"י שהוענקו לסבא מנחם מנדל ע"י הנציב העליון מתוקף סמכותו כנציג מלך אנגליה – ג'ורג החמישי.
בנוסף, שישה מסמכים, שעברו שימור מעולה, כתובים ביידיש בכתב ידה של סבתא רבקה, שופכים אור על תחביבה – תרגום באיכות גבוהה של יצירות ספרות מופת קצרות מפולנית ליידיש.

תודה ענקית לתימנה על עבודת השיקום ועל סידור המסמכים המשומרים באוגדן מיוחד".

עבורי, כל מסמך ותיעוד היסטורי, כמו אלו ועוד אין ספור פריטים ששיקמתי ושימרתי במהלך שנות חיי המקצועיים, הם סיפור חיים, סיפור של עם, של קהילה, של תרבות.

כך, באהבה רבה, בזהירות ודייקנות טיפלתי במסמכים, שיקמתי ונתתי להם חיים חדשים. במקרה זה, בנוסף לשיקום מסמכי המקור, הפרוייקט כלל בניית תפיסה כוללת של הארכיון, יצירת האלבום והכריכה בעבודת יד, הכנת המעטפות ובתי האחסון למסמכים. כך, בניתי להם בית שישמש להם משכן מתאים ונכון לאחסון לאורך שנים רבות, ושיוכל לשמש ארכיון פרטי למשפחה כולה.

למי מכם שירצה, אשמח להוסיף לארכיון שלכם גם עבודת תחקיר היסטורית על התקופה, טיפול גראפי ועיצובי, ועוד.

בנוסף לכל זה ובשיתוף פעולה עם הגניאולוג ד"ר אברהם גרסיה, אני יכולה להציע מחקר גניאולוגי שישמש כבסיס ו/או השלמת המחקר המשפחתי ושילווה את התמונות והמסמכים שלכם.

בימים אלו של קורונה, בשעות הרבות בהן אנחנו מבלים בבית, אנו יכולים למצוא את הזמן המתאים לאיתור, איסוף ומיון מסמכים, תמונות, תעודות וכל מה ששייך למשפחה על דורותיה, ושאף פעם לא ידענו מה נעשה אתם.

כל אלו, הם עדות לעבר ואותם ודאי נרצה לשמר ככבוד לאלו שכבר אינם ולטובת הדורות הבאים.

אני מזמינה אתכם לפנות אלי עם כל שאלה שתהיה לכם. אשמח לייעץ בכל נושא הקשור לשימור ושיקום מסמכים. בזמן של סגר כמו היום, חיפוש, מחקר ושימור של ארכיונים משפחתיים או אישיים, מקבל משמעות נוספת. מקווה שתהנו.

Share this post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

זיכרון

כמשמרת מסמכים וספרים, מקצוע שלכאורה נשמע די משעמם, אני נתקלת בתגובות של הפתעה ותמיהה ורבים שואלים "מה זאת אומרת?". אפילו אני לא העליתי בדעתי כמה רעיונות מעניינים אוכל ליישם עם

קרא עוד »

שיקום כתב יד תימני

לאחרונה זכיתי לשקם כתב יד תימני, חמישה חומשי תורה עם פרוש רש"י. לפי דעת מומחים אפשר לתארך את הספר למאה ה-15 לערך, אך בשל השמרנות

קרא עוד »