לבירורים והזמנות חייגו

שיקום מסמכים ארכיוניים ותצלומים
שימור מסמכים ישנים

תימנה אלפר

דוגמאות של שיקום מסמכים

אלבום משפחתי עם תצלומים ומסמכים. אוסף פרטי.

כמה מילים מבעל המכתבים:

"זכיתי לרשת מסבי, הרב דוד וולפרט זצ"ל צרור מכתבים שהוא ואביו, הרב חיים וולפרט זצ"ל, קיבלו מגדולי ישראל (הרב קוק זצ"ל הרב חיים עוזר גרוזינסקי זצ"ל, הרב אלחנן וסרמן זצ"ל, החפץ חיים זצ"ל ועוד) בתחילת המאה העשרים.
לשמחתי הרבה נלווה חשש כבד- שיני הזמן נתנו את אותותיהם בחלק מן המכתבים- תופעות של דהייה, התפוררות והיווצרות כתמים איימו על תקוותי להעביר את המכתבים לדורות הבאים במשפחתנו.
למזלי נודע לי על תימנה אשר צברה לה מוניטין במומחיותה בשימור מסמכים.
תימנה טיפלה במכתבים במסירות רבה ובמקצועיות והוציאה מתחת ידה תיק ובו המכתבים המקוריים לאחר שעברו תהליך שימור שהחזיר אותם למצב תקין ו"הצעיר" אותם בעשרות שנים.
חשוב אף יותר- עצר את מחוגי השען מהמשך בלייה."

לפני טיפול

אחרי טיפול

דף מספר בראשית בפרסית יהודית

אוסף פרטי.

דף מתוך ספר עם מיניאטורה

הספר ממנו הדף נתלש, מדבר על מוסר כ(הטקסט עצמו לא מזוהה) והוא כתוב בפרסית. מקור המיניאטורה הוא צפון הודו, כנראה קשמיר, מן המאה ה-18 או 19. ייתכן מאוד שהטקסט עצמו הועתק הרבה יותר מוקדם מהמיניאטורות, אולי אפילו באיראן.
אוסף פרטי.

לפני טיפול

אחרי טיפול

שויתי-מנורה

שויתי-מנורה מאזור עירק-איראן מהמאה ה-19-ראשית המאה ה-20 בממדים קטנים שנהוג להכניס לסידור התפילה. זהו קמע שנכתב על קלף והוא נועד לשמור  על האדם הנושא אותו ולהגן עליו מפני מזיקים. לצורך זה נכתב עליו מזמור סז בצורת מנורת שבעה קנים מתחת לפסוק ״שויתי ה׳ לנגדי תמיד״ (תהלים טז ח). שאר השטח גדוש בהשבעות נגד המזיקים.

מסמך בודד כרוך

תימנה אלפר

דוגמאות של שיקום תצלומים

שימור תצלומי חלבון (Albumen print). בהשתלמות שימור תצלומים ב- Preus Museum, נורבגיה.